Jana Křížová > O mně > Sympozia > II. Mezinárodní sympozium malby na porcelán v Loučkách u Karlových Varů
II. Mezinárodní sympozium malby na porcelán v Loučkách u Karlových Varů
Sympozium malby na porcelán pořádala od 24.10.1994 karlovarská pobočka Unie výtvarných umělců v porcelánce, která více než desítce výtvarníků z ČR, SR, SRN a USA poskytla prostory, materiál i nádoby, jež měly být dekorovány. Pro malbu byl nejvíce používán kobalt, jeho četné odstíny, neboť další barvy již nevychází tak zářivě (selen, železo, chromy).
Výsledek byl představen veřejnosti 2. listopadu 1994 na prodejní výstavě v karlovarské galerii Alfa.
Porcelán Jany Křížové malovaný kobaltem
Práce účastníků sympozia
Práce účastníků sympozia
Připomeňme si něco málo z historie porcelánky
Dne 15. června 1907 dal obecní úřad v Loučkách (Grünlas) Benjaminu Franklinu Huntovi, zástupci firmy „Benjamin F. Hunt and Sons, Boston“, písemný souhlas k postavení porcelánky na místě staré Radherovy parní cihelny.
čtěte více
Výroba porcelánu na Karlovarsku a Sokolovsku má dlouholetou tradici, protože v této oblasti severozápadních Čech se nacházejí bohatá naleziště kaolínu, jílu a ostatních surovin potřebných k výrobě porcelánu. Rozsáhlé lesy Krušných hor a Slavkovského lesa také poskytují dostatek dřeva. Výhodná poloha továrny v blízkosti železniční tratě Loket – nové Sedlo umožňovala v minulosti nejen nekomplikovaný přístup k levným surovinám potřebným pro výrobu, ale po zavedení vlečky i vývoz zakázek do celého světa.
V roce 1936 manufaktura prožívá opravdový rozkvět: za rok podnik dokáže vyrobit více než 2 mil. kusů výrobků z porcelánu. Tohoto úspěchu bylo dosaženo také z důvodu toho, že společnost jako jedna z prvních zahajuje výrobu porcelánu v nové barevné škále: porcelán barvy slonovinové kosti, růžový (tak zvaný růžový porcelán), modrý a zelený porcelán.
Od konce druhé světové války manufaktura prochází významnými změnami: s příchodem nové politické moci do země je společnost znárodněna a stává se součásti koncernu Slavkovský porcelán. Později, v roce 1958 – součástí státní společnosti Karlovarský porcelán. Již v roce 1958 je firma ze strany státu poctěna velkou důvěrou – na Mezinárodní výstavě v Montrealu jí je dovoleno zastupovat český porcelánský průmysl. Grandiózní úspěch na této výstavě vyvolal velký zájem o český podnik a jeho výrobky. Následně stát začíná více investovat do výroby, pořizuje nejmodernější vybavení a manufaktura se tak stává neprogresivnějším a nejpřednějším podnikem v regionu a národní hrdostí Československa. Právě v tomto období společnost zahajuje s využitím tvarů Mary Anne (autor Jiří Laštovička) a Sabina (autor Aleš Trpkoš) výrobu později tak legendárních servisů.
V listopadu roku 1992 přechází manufaktura do vlastnictví společnosti Leander 1946 s.r.o. a je přejmenována na LEANDER. Při výrobě svého porcelánového nádobí Leander využívá speciální umělecké technologie, jako například jemné dekorování vzácnými kovy. V tomto období se manufaktura LEANDER postupně stává jednou z nejvýznamnějších společností – výrobců dekorativního porcelánu na světovém trhu.
V roce 2006 byla firma Leander prodána novému vlastníkovi – českému holdingu CS Investment, který pokračoval v úspěšné stoleté tradici výroby kvalitních porcelánových výrobků. Noví vlastníci vrátili manufaktuře jméno jejího zakladatele. V současnosti tedy výrobní podnik nese jméno Rudolf Kämpf.