Jana Křížová > O mně > Curriculum Vitae > Nové sdružení pražských umělců
Bibliografie
Nové sdružení pražských umělců
Nové sdružení pražských umělců, s původním názvem Nové sdružení pražských malířů bylo založeno v září 1992 v rámci Unie výtvarných umělců ČR. Vzniklo vlastně odtržením od Sdružení pražských výtvarných umělců. Hlavním důvodem, který ke vzniku spolku vedl, byla podle slov prvního předsedy Jiřího Načeradského:“…především potřeba pomoct lidem, kteří byli neprávem dlouho opomíjeni, z těch či oněch důvodů nedostali příležitost k častější prezentaci a přitom mají co ukázat…“
Během krátké doby od založení se na počátku roku 1993 počet členů blížil osmdesáti. Sdružení se hlásilo k předválečné spolkové tradici, avšak od počátku nechtělo být vědomě fosilní profesní organizací, v níž by jen výbor plánoval, připravoval a organizoval pro pasivní členstvo.
Cílem bylo především podporovat vlastní aktivitu jednotlivých generačních či názorových skupin. Jak řekl Jiří Machalický: “Jeho postavení nebylo jednoduché. Mělo těžkou konkurenci v již dávno zavedených a po roce 1989 obnovených spolků, jako byly SVU Mánes, Umělecká beseda nebo SČUG Hollar.“
Z katalogu sdružení: Rok 1995. Je to rok plné aktivity. Předsedkyní spolu se stává Jana Křížová. Pokračují výstavy na Vyšehradě, znovu je Mánes a výstava v Kutné Hoře. Jako první se konala výstava Praha-Norimberk pod názvem MOSTY. 22 členů sdružení a 6 umělců z Norimberka vystavovalo od konce května do konce června v Mánesu na základě partnerských vztahů obou měst. Třetí vyšehradská výstava se nazývala KONSTANTY. Pro výstavu bylo vybráno menší množství projektů, speciálně připravených pro jednotlivé prostory Vyšehradu. Počet vystavujících byl snížen na 16 členů NS a 5 hostů. Jako v předchozích letech se vystavovalo v tajemné Gorlici – někdejším podzemním seřadišti vojsk, v Kostele sv. Jana Stětí, v Bazilice sv Vavřince, v Galerii Vyšehrad a v exteriéru.
Novinkou byly tři velké plachty s malbami napnuté na hradbách a koncerty, konané v prostoru Gorlice. K oživení kulturního života Kutné Hory přispěla výstava NA HRANICI ZNAKU, toho roku nejrozsáhlejší výstavní projekt co do počtu účastníků (21 členů a 9 hostů, kteří byli ze zahraničí). Výstava se po umělecké stránce vyznačovala opět velkou rozmanitostí v pojetí znaku – a to od znaku jako znamení až po znak jako symbol. Jinou mimopražskou výstavou byla KRESBA A MALÝ FORMÁT v Malovaném domě v Třebíči, jíž se v září zúčastnilo 23 členů. Rovněž je třeba připomenout tematicky, když počtem účastníků malou, výstavu SLOVO V PROSTORU v Galerii bří Čapků. Tu pořádala asociace A.T.E.C. pro kulturní výměny mezi Francií a ČR, jejíž zakládající členkou byla předsedkyně Nového sdružení Jana Křížová. V závěu roku mělo 10 umělců příležitost vystavovat v Bukurešti na výstavě KORELACE. Na konci roku odchází Jana Křížová z funkce předsedkyně Sdružení.